Recenzija knjige « Rat U Bosni: Zapisi & Sjećanja » [Suvad Hotic], izdanje na engleskom jeziku
Preživjela žrtva i svjedok agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu i genocida nad njenim graÄ‘anima, Suvad Hotić, na primjeru dokumentovanog stradanja vlastite porodice promoviše snažno svjedoÄanstvo o genocidu, o najtežem obliku zloÄina nad narodom, u ovom sluÄaju nad samim sobom i svoje familije.
Izlazak knjige « Rat U Bosni: Zapisi & Sjećanja » na engleskom jeziku osjećam više kao još jedno svijetsko obilježavanje genocida nad Bošnjacima u Bosanskom Novom i podsjećanje svijetske javnosti na njega. Upućujem Äestitke Suvadu Hotiću za ovo važno djelo, za ovo faktografski taÄno, neporecivo svjedoÄanstvo o genocidu nad Bošnjacima u Bosanskom Novom.
Suvad Hotić nedvosmisleno kazuje kako genocid u Bosanskom Novom jest nešto što treba dokazivati kao istinu. A, tu istinu jeste zaista najbolje dokazati kroz primjere zloÄina nad konkretnim muškarcima i ženama, žrtvama i svijedocima. Genocid je odveć strašan, tako masovan zloÄin nad cijelim jednim narodom da je on užasavajuća oÄiglednost uz koju Äak i ne ide rijeÄ istina, jer je on istina po sebi. MeÄ‘utim, pod prinudom naše stvarnosti, Suvad Hotić uvodi istinu o zloÄinu na primjeru stradanja svoje porodice, na primjeru stradanja konkretnih, znanih muškaraca i žena, mladih i starih, Novljana.
Institucionalno poricanje genocida jednako je njegovom kontinuiranju i, što je najgore, negiranje svjedoÄi o tome kako su etika i savjest negatora još uvijek u stanju nakaznosti, i kako te institucije, marljivo negirajući genocid, spremne su poÄiniti ga ponovo. Upravo zbog ovoga je važan izlazak knjige « Rat U Bosni: Zapisi & Sjećanja » na engleskom jeziku.
Dokumentovano svjedoćenje Suvada Hotića o stradanju vlastite porodice izražava stav, odnosno angažiranost u odbrani Istine koju poriÄu institucije koje su genocid poÄinile, uz muk meÄ‘unarodne zajednice. To je izuzetna pozicija autora kao žrtve i svijedoka , koji je svoj život posvetio dokumentovanju zloÄina u Bosanskom Novom. U mnoštvu paradoksa kojima je izložen bošnjaÄki narod u vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, pa i danas, jest i taj paradoks da smo prinuÄ‘eni dokazivati istinu o genocidu ili genocid kao istinu, uprkos Äinjenici da je najveća meÄ‘unarodna sudska instanca donijela presude o tome. Bošnjaci i danas trpe zulum s kojim se može porediti samo onaj u Palestini.
Knjiga Suvada Hotića « Rat U Bosni: Zapisi & Sjećanja », izdanje na engleskom jeziku je jedinstvena dokumentarna graÄ‘a i neporecivo dokumentirano svjedoÄanstvo o genocidu u Bosanskom Novom. Ona je takoÄ‘er dokumentirano svjedoÄanstvo o bešÄašÄ‡u ne samo projektanata i izvršilaca genocida, već i meÄ‘unarodne zajednice , o moralnoj nakaznosti institucija koje negiraju genocid. Izlazak knjige na engleskom jeziku je još jedan podvig njenog autora, Suvada Hotićaa koga smatram junakom bosanskonovske, još uvijek neokonÄane tragedije.
Profesor Emir Ramić
Direktor Instituta za istraživanje genocida, Kanada
Hamilton, Kanada, 23. 03. 2013
Osmrtnice